Monday, March 4, 2013

Ese "Miqesia"

Qe me lindjen e njeriut ka lindur dhe nevoja te mos jete vetem. Per te mbijetuar atij I duhej te qendronte me te tjere te llojit te tij. Por tani kohet kane ndryshuar. Njeriut nuk I duhet me te mbrohet nga kafshet e egra por nga dicka me e madhe me e eger dhe me e pameshirshme sic jane vete njerezit. Kjo shpjegon nevojen per miqesine.


Miqesia eshte nje marredhenie qe mund te ndertohet ne shume forma. Ajo ka per qellim t’I beje njerezit te ndihen me mire, me te sigurte, sikur nuk jane te vetem ne problemet e tyre por kane dike qe jo t’ua zgjidhe por thjesht t’I degjoje ato. Por si cdo gje tjeter qe ka nje fillim dhe nje mbarim, edhe miqesite nuk jane te perjetshme. Kjo ndodh sepse perkrah perditshmerise hyjne smira ,intrigat ,konkurenca etj, veti kto qe kane lindur qe me njerezimin dhe po shtohen per shkak te individualizmit njerezor. Vete jeta eshte kthyer ne nje lufte per mbijetese ne cdo hallke te saj. Prandaj pertej deshires se madhe nuk mund te krijojme dhe te mbajme kurre nje miqesi te sinqerte e dashamirese. Jo vetem me nje mik por edhe me nje te aferm apo te familjes kthehemi ne nje moment te caktuar ne rivale e konkurrente te forte. Megjithate ne emer te kesaj “mbijetese” ne nuk kemi pse humbasim te gjitha virtytet me te mira te cilat duhen vite per t’u fituar. Eshte bere zakon qe ne fillim te shohim anen negative. Por kjo edhe pse nje arme mbrojtese s’eshte e thene qe duhet perhere. Duhet te mendojme pozitivisht duke pare anet me te mira te tjetrit. Duhet t'a pranojme shokun apo mikun per ate qe eshte dhe jo per ate qe do donim ne te ishte.Cdokush prej nesh I ka te dyja anet e medaljes sepse askush nuk eshte I persosur. Nese do mendonim cdo moment te gjithe keshtu do te jetonim ne paqe me veten ne rradhe te pare por edhe me te tjeret. Nuk duhet te behemi njerez te sukseseve por te vlerave.

22 comments:

 1. shum po shum e bkr :p :d

  ReplyDelete
 2. hi hi hi hiiiiiiii

  ReplyDelete
 3. http://www.youtube.com/watch?v=pU_I8EKJBDU <<<<<<<<<<<===============likeeeeeeee

  ReplyDelete
 4. ja ke fut kot plako

  ReplyDelete
 5. shum pldh keni bere krahasim me njeriun the delmen aman aman po ju delme qenkni vet qe shenuat kete ese

  ReplyDelete
 6. Kjo "ese" nuk permbush asjne nga kriteret e nje eseje te mirfillte , ky tekst mund te marri cdo lloj emri pervecse ese . I mungon struktura e eses , i mungon koherenca , nuk ka 1 hyrje , zhvillim apo mbyllje te qarte . Fjalite nuk kane rend kronologjik apo kuptimor . Fjalori i perdorur esht fjalor i pa perzgjedhur . Nuk ka nje mesazh , moral apo qellim te qarte . Nese kjo detyre do te ishte paraqitur qoft edhe si detyre e shkollave 9-vjecare , nuk do ishte vlersuar me shume se nota 6 ( per mundimin ) . Jam nxenes ne gjimnazin Sami Frasheri ne Tirane dhe me besoni se nese do ishte paraqitur ky tekst si nje ese , edhe mesuesit e fiskultures do qeshnin jo me ata te letersise e gjuhes shqipe

  ReplyDelete
 7. UNE MORA 6 PER KT ESE

  ReplyDelete
 8. nuk i permush hic kriteret edhe me marr nje 2 esht shum. Ia keni fut koooooooooooooooooooooooooooooooooooooottt.

  ReplyDelete