Monday, December 9, 2013

ESE ARGUMENTUESE: Suksesi

Suksesi ne sy te cdokujt merr trajta te ndryshme, hije te ndryshme. Cdokush vjen me nje perceptim i cili perfaqeson nje pjese te personalitetit te tij. Nje perkufizim i sakte per nje njeri te suksesshem do te ishte: Ai i cili ka permbushur te gjitha qellimet e tij. Por cfare eshte suksesi? A eshte cdokush i suksesshem?


Cdokush ka permbushur qellime ne jeten e tij, qofshin ato te vogla apo te medha, por kur vjen puna tek te quajturit i suksesshem, vihen ne peshore puna e cili nje njeri ben dhe sasia e parave me te cilen paguhet ky individ. Pra del ne skene paraja. Nje njeri i suksesshem eshte ai qe ka fituar shume para gjate jetes. Shume njerez do t’i bashkangjiteshin ketij mendimi dhe une jam nje nga ata. Ne fund te fundit suksesi paguhet, cdo gje e ka nje cmim. Cfare eshte e mire, eshte edhe e shtrenjte. A do mund ta kundershtonte njeri kete?

Suksesi vjene ne nje pakete dyshe. Pervec parave ai sjell dhe famen. Shume njerez besojne se suksesi nuk eshte gjitshka dhe se nje njeri I suksesshem mund te jete jo i famshem dhe jo i pasur. Mbeshtetur ne mendimin inocent dhe te sinqerte duke munduar te vleresojne nje shumice, ky opinion mund te vleresohet i dobet per shkak te disa ngerceve.

Se pari, jeta ka treguar se cdokush qe ka qene i suksesshem ka qene gjithashtu i famshem edhe ne fushen e tij. Te jesh i famshem ne fushen tende dhe ne profesionin tend nuk do te thote te kesh famen e nje aktori Hollywood-i, por do te thote qe te jesh  pari i rekomanduar nga njerezit kur pyesin per sherbime te fushes tend. 

Se dyti, lidhur me argumentin e mesiperm, fluksi i njerezve te drejtuar per nga ty, duke kerkuar sherbimin qe ofron t'i kundrejt nje pagese te caktuar, rrisin kapitalin tend. Sigurisht, flasim per majat e suksesit sepse suksesi vjen ne rangje. Rangu i pare permben te parin ne fushen e caktuar, i dyti te dytin e keshtu me rradhe deri ne nje numer te konsiderueshem te suksesshem qe percaktohet nga njerezit.

Suksesi vjen ne saje te punes se palodhur, ne saj te pasionit me te cilin punohet dhe ne saje te perkushtimit ndaj detyres tende. Ambicia eshte hallka me e forte e suksesit e cila t con perpara. Pa ate ne do te ishim thjesht ne zero. Jo te gjithe kane ambicie, dhe ata qe kan, i kane te kunderta. Kjo i dallon nga njeri tjetri dhe i ben me pak ose me shume te suksesshem.

Suksesi nuk ka per te qene kurre me prane se thjesht pas nje cepi apo nje kthese. Mjafton mos te humbi durimin, pasionin, perkushtimin dhe ambicien. Askush nuk lind i suksesshem, por gjithkush mund te behet.


NGA: Ambra YMERAJ

19 comments:

 1. shume bukur dhe e sqaruar ne detaj se cfare do te thote suksesi i vertet

  ReplyDelete
 2. Tmerrësisht e bukurr....te pergezoj per kete pune qe ke bere...

  ReplyDelete
 3. me bere te qaj shum bukur

  ReplyDelete
 4. eseja me idjote qe kam lexuar si edhe ti.kafshe

  ReplyDelete
 5. shum e bukur e analizuar deri ne detaj tamam ese argumentuese

  ReplyDelete
 6. sh e bukur po ma me duhej nje ese argumentues me Temen "Shembulli me i mire i veprimit te ligjit nuk jan librat e drejtesise.por zyrat ku zbatohen drejtesia dhe ligji si dhe vete qytetaret " :) :)

  ReplyDelete
 7. na emocionoi shume hahahaa......

  ReplyDelete
 8. shum e bukur por te ishte trajtuar pak me gjere i ke rene shume shkurt

  ReplyDelete
 9. bej nje ese me teme lendet shkencore apo shoqerore te lutem se me duhet per kete te hene te pakten ta kem gati se e bera nje po ajo zysha e letersise gjthm 9 me ve dua te marr nje 10 te pakten

  ReplyDelete
 10. Sa gramatik i papare qenke

  ReplyDelete
 11. eseja ska strukture ,por mendimet jane shtjelluar bukur

  ReplyDelete
 12. Shume e pakuptimt kjo ese pa kurefar domethenie, asgje nuk kuptova hahah.
  Po ku ka paraja te beje me suksesin?
  Çka ka fama te beje me suksesin?
  Te lutem sqaroji dhe dalloj mire keto dyja pastaj me shkruaj per suksesin!

  ReplyDelete