Tuesday, December 3, 2013

ESE: Atdheu Im

Atdhe, nje fjale qe menjehere te sjell ndermend vendlindjen tone te bukur. Per ne shqiptaret atdheu eshte shume i rendesishem. Por ende shume toka shqiptare ndodhen jasht kufijve te shtetit shqiptar. Historia me ne shqiptaret eshte treguar jo miqesore dhe shpesh shume e padrejt. Edhe pse tokat shqiptare shtrihen ne disa shtete, ne na bashkon e njejta gjuhe. Gjuha jone e bukur shqipe, edhe pse armiqte tane ne shekuj jane munduar ta zhdukin. Por nuk na bashkon vetem gjuha qe ne flasim, por edhe e njejta kulture dhe tradita shekullore.
Kohet kane ndryshuar. Bota eshte bere me e mire. Ajo eshte bere me e mire sidomos per ne shqiptaret. Shume te drejta tashme ata i kane fituar. Por ne duhet te perpiqemi si komb, te gjithe shqiptar sa jemi, per ta bere nenen tone Shqiperi zonje. Te gjithe ata shqiptare qe ndodhen jashte kufijeve te shtetit ame, duhet te kerkojne te drejtat e tyre dhe ne duhet ti mbeshtesim me dashurin e vellait per vellane.
Pavaresisht se jetojme te ndare ne shtete te ndryshme, edhe pse kemi edhe diferenca, ne duhet ta duam dhe ta mbeshtesim fort njeri tjetrin. Ta ndiejme prane njeri-tjetrin. Une nuk jam dakort qe disa nga bashkmoshataret e mi nuk e pelqejne menyren se si ata sillen e flasin gjuhen shqipe. Kjo nuk eshte rruga e drejt. Perkundrazi ata kete gjuhe te bukur e kane mbrojtur edhe me gjakun e tyre. Ata edhe mund te mos e flasin shqipen si ne, por ata perpiqen qe ta mesojne mire ate. Prandaj ata jane per t’u lavderuar. 
Kur udheton jasht atdheut e ndien se sa shume ai vlen. Vendi me i dashur eshte shtepia jote, keshtu dhe atdheu yne, Shqiperia eshte shtepia e perbashket e shqiptareve kudo ata jane. Pasuria me me vlere eshte atdheu. Kur je larg tij malli te tret e zemra te duket bosh. Aty kemi lindur, mesuar fjalet e para shqipe. Aty kemi femijerine tone, lodrat tona, shoket dhe shoqet tona. Atdheu eshte vendi ku ti ke thene fjalen nene dhe ke hedhur hapat e pare. Per atdheun mund te shkruash gjithe jeten tende, por perseri kjo do te ishte pak. Nuk mjafton vetem ta duash ate, por edhe te punosh e luftosh per te.


Nga: Enida, Berat

55 comments:

 1. pune shume e mire por mendoj se duhet te perfshish me teper krahasime apo anen teorike sesa e do ti atdheun tend....por gjithsesi mendoj se ke bere pune te mire...

  ReplyDelete
  Replies
  1. Pune e mire mund te kishe ber me pak kujdes me perseritjet dhe te trajtojem me shume historine e shqiperise.

   Delete
  2. Ahhh sa kot dhe e paorganizuar... Vetem se sa e do ti atdheun tend,por Shqiperia nuk eshte nje nga ato vende qe duhet dashur ❤️

   Delete
 2. edhe une mendoj njejte me mendimin e juaj

  ReplyDelete
 3. Me pelqen shume eseja mbase mund ta trajtoje me pak problemet teritoriale por pune e mire gjithsesi

  ReplyDelete
 4. e ke myt me ket esene e papame fareeeeeeee

  ReplyDelete
 5. shume e bukur extra fare

  ReplyDelete
 6. Yll ska me mire

  ReplyDelete
 7. Shum bukur te lumt

  ReplyDelete
 8. ku e ke mendimin kundra

  ReplyDelete
 9. mund te jete e mire per nje te shkolles 9-vjecare, por mund te ishte edhe shuuuume me e mire.
  e ke kete nga nje mesuese letersie shqiptare nga Berati,Gjenovefa Bufasi e shkolles Kristaq Capo.

  ReplyDelete
 10. Me te vertete me pelqej shume , besoj qe duhet te shkruash me shume dhe ta vazhdosh kete rruge qe e ke filluar .
  Ushqehu me librat sikur bleta me nektar dhe shprendaje ne mendjen tende :)
  BIG LIKE

  ReplyDelete
 11. juna dhe frensi jan shume te mire <3 :)

  ReplyDelete
 12. futja kot ----- perdor me shume figura letrareee

  ReplyDelete
 13. mir por ka dhe me mire

  ReplyDelete
 14. mire e ke bere esene pasi nuk ke perdorur fugura letrare sepse nuk perdoren se po te perdoreshin do te quhej shkrim letrar po prisja dhe me mire

  ReplyDelete
 15. ese shume e bukur pavaresisht se ke perdorur disa figura letrare.

  ReplyDelete
 16. mua nk me duket nje ese e mire sepse ne nje ese nuk duhet te kete ndjenja dhe as emocione

  ReplyDelete
 17. Shume mire per punen me shkrim

  ReplyDelete
 18. sh e varfer ishte sinqerisht kishte fjali qe nk i pershtateshin fare paragrafit

  ReplyDelete
 19. Rrofsh se me zgjidhe detyren

  ReplyDelete
 20. Flm per kyt ese mu desht per shkoll

  ReplyDelete
 21. Me pelqeu shume , por me vjen inat se disa po kritikojne ashper .

  ReplyDelete
 22. ndoshta mund te permiresosh ë-te ne fund te fjaleve

  ReplyDelete
 23. Edhe pse tokat shqiptare shtrihen ne disa shtete ??????

  a mund te me thuash ku shtrihen tokat shqipetre pervec se ne shqiperi ti mund te thuash edhe pse populli shqipetar shtrihet ne disa shtete na bashkon e njeta gjuhe

  ReplyDelete
 24. Faleminderit se mu desh per shkolle po ndoshta duhet t i kishe trajtuar me pak problem territoriale

  ReplyDelete
 25. WAAAAA FIX PER TEMEN QE KISHA I PAPAM AI QE E KA BO THNXXXX

  ReplyDelete
 26. sa mu desht kjo ese rrofsh

  ReplyDelete
 27. kot kot kot kot kot kot kot kot kot kot kot kot kot kot kot kot kot kot kot kot kot kot kot kot kot kot kot kot kot kot kot kot kot kot kot kot kot kot kot kot

  ReplyDelete
 28. Tregohu me e sakte sepse ke perdorur disa here te njejten fjale....Une e kuptoj sepse jam mesuese gjuhe ... idiote

  ReplyDelete
  Replies
  1. edhe pse ti je mesuese nuk do te thote qe duhet ti kritikosh njerezit per punen e tyre.

   Delete
  2. po te ishe mesuese nuk duhet te perdoresh kete fjalor simesuese gjuhe qe je

   Delete
  3. Nje mesuese nuk perdor ate fjalor, cka dote thot q sje mesuese gjuhe

   Delete
  4. Psee e shan o zysh debile

   Delete
 29. shume faleminderit per ndihmen

  ReplyDelete
 30. This comment has been removed by the author.

  ReplyDelete
 31. Ese e lezetshme por ka edhe me mire. Disa gabime drejtshkrimore kishte,megjithate s'eshte kjo ajo qe dua te them. Ndoshta po te ishte pak me e gjate dhe me kuptimplote do ishte me e bukur!

  ReplyDelete
 32. shum palidje qfar mutaaaaa ncncncnccncncnccncncnnc

  ReplyDelete
 33. Ca note i vini ksaj esese?

  ReplyDelete
 34. shum bukur eseja te lumt

  ReplyDelete